Prečo mi vypadávajú vlasy?
Vypadávanie a strata vlasov je veľmi stresujúca a sprevádzaná panikou a strachom z výsmechu. Prečo sa to deje a ako to môžeme vyriešiť? V tomto článku si predstavíme niekoľko typov, ako zastaviť alebo spomaliť vypadávanie vlasov.
Faktory vypadávania vlasov
- dedičnosť, genetika
- tehotenstvo
- hormonálne zmeny
- kožné ochorenia
- nízka hladina testosterónu
- stres, panika
- chemoterapia
- zlá životospráva
- problém so štítnou žľazou
- infekcie v tele
- mechanické poškodzovanie
Ako zabrániť strate vlasov?
Mentálna pohoda
Je dôležité, aby ste si uvedomili, že je to prirodzený kolobeh života. Niekto o vlasy neprichádza, niekto áno. Nestresujte sa. Samotný vlas má svoj životný cyklus a priemerné množstvo vypadnutých vlasov sa pohybuje okolo 150 denne. Ak sa toto množstvo radikálne zvyšuje, vykonávajte priebežne kroky a snažte sa o spomalenie.
Šampóny na vlasy, denné umývanie a sušenie vlasov škodia
Vlasy a ich prirodzená štruktúra môžu byť poškodené príliš častým používaním kondicionérov a šampónov. Paradoxne prílišnou snahou o starostlivosť o ne môžete prísť. Neumývajte si hlavu denne.
Vlasy si umývame pretože pôsobia „mastne“. Je zlé mať „mastné“ vlasy? Práve naopak, vlasy si vytvárajú vlastnú ochranu, ktorú pravidelným umývaním ničíme. Ľudské telo je stavané tak, aby dochádzalo k samo očisťovaniu. Umývanie je vítané, avšak skúste to obmedziť na nutné minimum.
Vyhnite sa drsnému česaniu vlasov a ich mechanickému poškodzovaniu. Môže ísť o česanie vlasov, mechanické drhnutie vlasov uterákom, fénovanie vlasov, používanie gumičky na vlasy alebo využívanie čelenky. Ak používate čelenku, po dlhšom čase cítite, že vás bolia v mieste pnutia čelenky, korienky vlasov. Naozaj to potrebujete?
Účes a zaťaženie vlasov
Čím dlhšie vlasy, tým zaťaženejší koreň vlasu. Používanie gélov, vlasovej kozmetiky, čeleniek, šatiek, gumičiek, pokrýviek hlavy, by ste mali úplne vynechať. Vyhýbajte sa mechanickému poškodzovaniu vlasov. Vlasy nezaťažujte a uprednostnite ležérne nosenie vlasov, bez radikálnych kozmetických úprav.
Zdravá životospráva
Všeobecne platí, že čím viac vitamínov a zeleniny telo príjme, tým vám bude vďačnejšie. Zlaté pravidlo: Pestrá strava, základ zdravia. Pre rast vlasov potrebujete vitamíny B, zinok, vápnik, fosfor, draslík, železo, proteíny. Tieto vitamíny sú obsiahnuté najmä v cvikle, vlašských orechoch, konopných semienkach alebo figách. Zaraďte do svojho jedálnička ryby.
Prirodzená cesta k zdravým vlasom
Doprajte si vlasovú masku. Vmasírujte si ku korienkom vlasov zmes zo surových vajíčok, olivového oleja, pomletej žihľavy. Pomôcť môže aj rozmarínový olej, aloe vera Vaším vlasom dodáte lesklosť a zdravý vzhľad.
Kto vám vie pomôcť, ak sa vám zdá, že vám vypadáva príliš veľké množstvo vlasov?
Pokiaľ sa chcete uistiť, že nejde o vážne zdravotné problémy pri vysokom úbytku vlasovej hmoty, navštívte svojho dermatológa alebo trichológa. Trichológ je odborník na vlasy a vlasovú pokožku. Pomôže vám lokalizovať váš problém a konkrétne vám poradiť.
Vedeli ste doteraz, kto je to trichológ?