ÚvodZaujímavostiAko dlho trvajú kiahne?...

Ako dlho trvajú kiahne? Liečba kiahní, príznaky kiahní a ich pôvod

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

TIP: Nezabudnite kontaktovať vášho obvodného lekára a odborne sa poradiť. Tento článok nenahrádza odborného lekára.

Ovčie kiahnie u detí a u dospelého človeka

Kiahne, známe aj ako varicella, sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom varicella-zoster. Ide o vyrážkové ochorenie, ktoré je najčastejšie diagnostikované u detí, ale môže postihnúť aj dospelých. Toto ochorenie má charakteristickú vyrážku v podobe pľuzgierikov, ktorá sa môže šíriť po tele. V tomto článku si prejdeme podstatné informácie týkajúce sa kiahní, ako sú príčiny, prejavy, dôsledky, a spôsoby liečby.

Sú detské kiahne nebezpečné?

Pôvod a príčiny

Kiahne sú spôsobené vírusom varicella-zoster, ktorý patrí do skupiny herpesvírusov. Tento vírus sa šíri vzdušnými kvapôčkami alebo priamo dotykom s pľuzgierikmi, ktoré sa vytvárajú počas ochorenia. Inkubačná doba kiahní je približne 10 až 21 dní, počas ktorej sa vírus môže množiť v organizme bez prejavov.

Počet epizód kiahní a rozšírenosť

Človek môže vo svojom živote prejsť kiahňami iba raz. Po prekonaní ochorenia vytvorí organizmus imunitu, ktorá by mala chrániť pred opakovaným výskytom. Avšak u niektorých jednotlivcov môže vírus zostávať v nervových bunkách a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar. Toto ochorenie sa však líši od kiahní a prebieha iným spôsobom.

Infekčnosť kiahní

Kiahne sú pomerne nákazlivým ochorením, pretože sa šíria vzdušnými kvapôčkami alebo priamym kontaktom s pľuzgierikmi infikovanej osoby. Osoba s kiahňami je najviac nákazlivá 1-2 dni (48 hodín) pred výskytom vyrážky a zostáva nákazlivá, kým všetky pľuzgieriky nezaschnú a nezahojia sa. Vzhľadom na túto vysokú mieru nákazlivosti je dôležité prijať preventívne opatrenia na minimalizáciu šírenia ochorenia.

Ak má niekto kiahne, mali by sa dodržiavať tieto opatrenia:

  1. Izolácia: Osoba s kiahňami by mala zostať doma, aby sa minimalizoval kontakt s ďalšími ľuďmi, najmä so zraniteľnými jedincami, ako sú tehotné ženy, dojčatá a osoby so zhoršeným imunitným systémom.
  2. Hygiena: Dôležitá je pravidelná hygiena rúk a tela, aby sa minimalizovalo šírenie vírusu. Dieťa by nemalo škrabať pľuzgieriky, pretože to môže spôsobiť infekciu a zhoršiť stav.
  3. Kontakt s inými: Je vhodné minimalizovať kontakt s ďalšími ľuďmi, najmä s neochránenými osobami, aby sa predišlo prenosu vírusu.
  4. Informovanie: Ak dieťa chodí do kolektívnych zariadení, ako sú školy alebo škôlky, je dôležité informovať tieto inštitúcie o prítomnosti kiahní. Týmto spôsobom sa dá zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia medzi deťmi.
  5. Očkovanie: Očkovanie proti kiahniam je účinným spôsobom ochrany pred ochorením a zároveň môže prispieť k zníženiu infekčnosti v populácii.

Tieto preventívne opatrenia sú dôležité nielen pre ochranu jednotlivcov, ale aj pre kontrolu šírenia kiahní v komunite. Zabezpečujú, že sa ochorenie nerozšíri medzi osoby, ktoré by mohli byť náchylnejšie na závažné komplikácie.

Príznaky a priebeh

Po inkubačnej dobe sa začnú prejavovať príznaky kiahní. Typické začínajú horúčkou, únava a nevoľnosťou. Neskôr sa na koži objavujú charakteristické svrbivé vyrážky v podobe malých červenkastých škvŕn, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky naplnené tekutinou. Tieto pľuzgieriky môžu byť veľmi svrbivé a nepríjemné. Postihnutá osoba je najviac nákazlivá 1-2 dni pred vyrážkou až do chvíle, kým všetky pľuzgieriky nezaschnú a nezahojia sa.

Dôsledky a komplikácie

Väčšina prípadov kiahní prebieha bez vážnych komplikácií a s dostatočnou liečbou sa pacient rýchlo zotaví. Avšak existujú prípady, kedy sa môžu vyskytnúť závažnejšie dôsledky:

  1. Bakteriálne Infekcie: Pri neodbornom ošetrovaní pľuzgierikov sa môžu infikovať baktériami, čo vedie k zhoršeniu stavu a možno aj k jazvám na koži.
  2. Pneumónia: U dospelých osôb a osôb so slabším imunitným systémom môže vírus spôsobiť zápal pľúc.
  3. Encefalitída: Zriedkavo sa môže vyvinúť zápal mozgových blán, čo môže viesť k neurologickým komplikáciám.
  4. Pásový Opar: Po zotavení z kiahní môže vírus pretrvávať v nervových bunkách a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar.

Liečba a prevencia

Kiahne sa zvyčajne liečia domácou starostlivosťou a podpornou liečbou, ktorá zahŕňa užívanie liekov proti horúčke a svrbeniu, udržiavanie pľuzgierikov suchými a čistými, a zabezpečenie dostatočného odpočinku. Pri závažnejších prípadoch sa môže použiť antivírusová liečba.

Prevencia kiahní zahŕňa očkovanie, ktoré je účinným spôsobom ochrany pred ochorením. Očkovanie sa zvyčajne podáva deťom v dvoch dávkach v ranom detstve.

Rozšírenosť a nákaza

Kiahne sa môžu šíriť veľmi ľahko, najmä v miestach, kde je väčší kontakt medzi ľuďmi. Detské kolektívy, ako školy a škôlky, sú často miestami, kde sa kiahne rýchlo šíria. Okrem toho, kiahne sa môžu šíriť aj prostredníctvom vzdušných kvapôčok, kedy stačí kontakt s nákazou jedného jediného infikovaného človeka na to, aby sa ochorenie rozšírilo. Vzhľadom na vysokú nákazlivosť a rýchlosť šírenia, je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia a očkovanie na minimalizáciu rizika prenosu kiahní.

Moje dieťa má kiahne, mám ísť ku doktorke?

Ak má vaše dieťa kiahne, je dobré zvážiť rôzne faktory, aby ste sa rozhodli, či je potrebná návšteva lekára. Vo väčšine prípadov kiahne u detí prebiehajú bez vážnych komplikácií a organizmus si s nimi dokáže poradiť. Tu je niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zohľadniť:

1. Príznaky a stav dieťaťa: Ak sú príznaky kiahní mierné a dieťa sa cíti relatívne dobre, môžete skúsiť zvládnuť starostlivosť doma. To zahŕňa udržiavanie pľuzgierikov suché a čisté, podávanie liekov proti svrbeniu a horúčke a zabezpečenie primeranej hydratácie.

2. Komplikácie: Ak vaše dieťa zažíva závažnejšie príznaky, ako vysoká horúčka, silné svrbenie, príznaky infekcie pľuzgierikov alebo akékoľvek iné nezvyčajné príznaky, je dobré zvážiť návštevu lekára. Rovnako, ak má vaše dieťa oslabený imunitný systém alebo iné zdravotné problémy, je vhodné konzultovať situáciu s vaším lekárom.

3. Kontakty s ďalšími ľuďmi: Ak sa dieťa zúčastňuje kolektívnych aktivít, ako sú škola alebo škôlka, môže byť dobré informovať aj tieto zariadenia o ochorení. Niektoré inštitúcie majú pravidlá týkajúce sa doby, počas ktorej dieťa s kiahňami nemôže prísť do kontaktu s ostatnými deťmi.

4. Očkovanie: Ak dieťa nie je očkované proti kiahniam, môže byť vhodné zvážiť očkovanie. Očkovanie môže chrániť pred ťažšími prípadmi kiahní a komplikáciami.

5. Neistota a zmätok: Ak máte akékoľvek obavy, neistoty alebo otázky týkajúce sa zdravotného stavu vášho dieťaťa, je lepšie konzultovať s lekárom. Lekár vám môže poskytnúť relevantné informácie a pokyny na základe konkrétnej situácie.

Zaujímavosti

  • Kiahne boli považované za bežnú súčasť detstva, kým nebola vyvinutá vakcína.
  • Varicella-zoster vírus je tiež zodpovedný za vyvolávanie pásových oparov u dospelých.
  • Historicky boli kiahne považované za menej nebezpečné ako iné detské choroby, no komplikácie môžu byť vážne.

Kiahne sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom varicella-zoster, ktoré sa prejavuje charakteristickými svrbivými pľuzgierikmi na koži. Väčšina prípadov prebieha bez vážnych komplikácií, ale u niektorých osôb môžu vzniknúť závažnejšie dôsledky. Prevencia kiahní je možná očkovaním, ktoré je odporúčané pre deti. Je dôležité venovať im dostatočnú pozornosť a primeranú liečbu na zmiernenie príznakov a minimalizáciu rizika komplikácií.

Odoberajte nás na Facebooku:

ČÍTAŤ VIAC

Second Life: Virtuálny svet, ktorý mi zmenil život!

Čo mi virtuálna realita Second Life dala? Prečítajte si moje 16...

Virtuálny svet: VSTUP zdarma a bez VR okuliarov!

Kto povedal, že na virtuálny život potrebujete VR okuliare? Takto sa...

Pracovný pohovor: Ako k pohovorom pristupuje Elon Musk?

Kto je Elon Musk a ako pristupuje Elon Musk ku pracovným...

REGISTRÁCIA: Prvé spustenie virtuálneho sveta Second Life?

Chcete vedieť, čo je Second life a ako žiť vo virtuálnom...

Čítaj teraz

Second Life: Virtuálny svet, ktorý mi zmenil život!

Čo mi virtuálna realita Second Life dala? Prečítajte si moje 16 ročné skúsenosti vo virtuálnom svete SL (Secondlife)! Pamätáte si na časy, keď sme snívali o virtuálnych svetoch, kde by sme mohli byť kýmkoľvek a robiť čokoľvek? Pre mňa sa tento sen stal realitou pred 16 rokmi, keď...

Virtuálny svet: VSTUP zdarma a bez VR okuliarov!

Kto povedal, že na virtuálny život potrebujete VR okuliare? Takto sa prihlásiš do najväčšieho virtuálneho sveta! VSTÚPTE do virtuálnych svetov ÚPLNE ZDARMA a bez potreby vlastniť VR okuliare, resp. okuliare podporujúcu virtuálnu realitu! Svet Second Life je najstarší a najväčší virtuálny svet, v ktorom je registrovaných niekoľko miliónov...

Pracovný pohovor: Ako k pohovorom pristupuje Elon Musk?

Kto je Elon Musk a ako pristupuje Elon Musk ku pracovným pohovorom Otázky na pracovnom pohovore Elon Musk je vizionársky podnikateľ, inžinier a inovátor, ktorý výrazne ovplyvňuje technologický svet. Je známy predovšetkým ako zakladateľ spoločností SpaceX, Tesla a Neuralink. V tomto článku si priblížime prístup Elona Muska ku pracovným...

REGISTRÁCIA: Prvé spustenie virtuálneho sveta Second Life?

Chcete vedieť, čo je Second life a ako žiť vo virtuálnom svete so svojím avatarom? Už skôr sme o písali článok o zmysle Second Life, ak ste si ho prečítali, tak potom chcete vedieť nasledovné: Registrácia avatara a inštalácia prehliadača pre Second Life: Zaujíma vás ako sa registrovať do...

Cestovná kancelária alebo cestovať sám a bez cestovky?

Cestovať sám, či s cestovkou? Cestovanie je jednou z najobľúbenejších aktivít, ktoré nám umožňujú objavovať nové miesta, kultúry a zážitky. Radšej cestovná kancelária alebo sa vydať na cestu na vlastnú päsť, je častou dilemou. Najmä pre čitateľov vo veku 30 až 80 rokov, ktorí často hľadajú pohodlie, bezpečnosť...

Cestovanie vo dvojici alebo uprednostniť cestovanie ako sólo cestovateľ?

Mnohí čitatelia a čitateľky máte svojich partnerov, či partnerky. Ak spomeniete svojej priateľke, že vycestujete do sveta sami, môžete očakávať veľmi rýchlu a jasnú a odpoveď typu: „Ako to myslíš, že cestovať sám? To nikam nejdeš!“ (smiech autora). Kedy je vhodné cestovanie vo dvojici a kedy je...

Ako vyfúknuť vajíčko s jednou dierkou? Najlepšie spôsoby!

Vyfukovanie vajíčka je u mnohých z nás každoročnou tradíciou pri príležitosti Veľkej noci. V tomto článku si priblížime najlepší spôsob vyfúknutia vajíčka, ktorý nám zabezpečí čo najmenší zásah do škrupiny vajíčka. Držte sa našich rád a vytvorte jedinečné vyfúknuté veľkonočné vajíčka! Keď sa vám to podarí, určite...

Potrebujete poriadny domáci DETOX a hneď sa budete cítiť lepšie!

Viete, čo je dobré pre najlepší detox tela i duše? Každý z nás si doma uchováva množstvo vecí, ktoré časom strácajú svoj význam, keďže ich už nepoužívame a absolútne nepotrebujeme, no máme ich len tak „pre istotu“. POZOR! Tieto veci sa stávajú toxické, no nie v tom pravom...

Dáva sa zubná protéza do rakvy? Vyjadrenie pohrebníctva

Detailná príprava zosnulých na smútočný obrad Otázka, čo sa stane so zubnou protézou po smrti blízkeho, je často spojená s množstvom emócií a neistoty. Dáva sa zubná protéza do úst zosnulého alebo do truhly? V tejto chvíli, plnej smútku, je dôležité mať všetky informácie, aby sme sa mohli...

VYBITÁ AUTOBATÉRIA: Ako zistiť, že autobatéria potrebuje výmenu?

Aká je funkcia autobatérie v osobnom aute? Autobatéria je srdcom vášho vozidla. Poskytuje energiu pre štartovanie motora, napájanie svetiel, rádia a ďalších elektrických zariadení vo vašom automobile. Keď však začne slabnúť, môže to spôsobiť nepríjemné prekvapenia. V tomto článku sa dozviete, ako rozpoznať príznaky slabej autobatérie, čo spôsobuje...

Pre rodičov: Závislosť detí na hazarde v detských hrách!

Otváranie bední a skinov v Counter-Strike: Nevinná zábava alebo začiatok závislosti? V dnešnom digitálnom veku, kde sa videohry stali neoddeliteľnou súčasťou života detí a tínedžerov, sa čoraz častejšie stretávame s fenoménom mikrotransakcií a nákupov virtuálnych predmetov. Jedným z najpopulárnejších príkladov sú takzvané "skiny" a otváranie bední v hrách...

Vivárium – malý ekosystém v tvojich rukách

Predstav si, že máš kúsok prírody priamo u seba doma. Živý, pulzujúci ekosystém, ktorý môžeš pozorovať každý deň. To je vivárium – fascinujúci svet, ktorý si môžeš vytvoriť v akomkoľvek priestore. Či už si milovník prírody, alebo len hľadáš nový koníček, vivárium ti ponúkne nekonečné možnosti na...
Exit mobile version