V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú aj chutné a aromatické. V tomto článku vám predstavíme niekoľko takýchto rastlín, ktoré sa dajú nájsť na lúkach, pasienkoch, v lesoch alebo aj vo vašej záhrade.
Púpava lekárska (Taraxacum officinale)
Púpava je jednou z najznámejších a najrozšírenejších rastlín na našom území. Jej žlté kvety sú typickým znakom jari a leta. Púpava je celá jedlá – od koreňa po kvet. Mladé listy sa dajú použiť do šalátov alebo na ochutenie polievok a omáčok. Majú horkastú chuť, ktorá sa zmierňuje po preliatí vriacou vodou. Listy obsahujú veľa vitamínu C, A, K, B2, B6, železa, vápnika a draslíka. Kvet púpavy sa dá odtrhnúť a hneď zjesť. Je sladký a aromatický. Z kvetov sa dá tiež pripraviť sirup alebo med. Kvet púpavy má protizápalové, močopudné a detoxikačné účinky. Koreň púpavy sa dá vykopať a sušiť. Používa sa ako náhrada kávy alebo ako liečivý čaj. Koreň púpavy podporuje trávenie, je prospešný pre pečeň a žlčník.
Žihľava dvojdomá (Urtica dioica)
Žihľava je ďalšia bežná rastlina, ktorá má mnoho využití v kuchyni i v liečiteľstve. Je známa svojím pálením pri dotyku s kožou, ktoré spôsobujú drobné chĺpky obsahujúce kyselinu mravčiu a histamín. Tento nepríjemný efekt však zmizne po tepelnej úprave alebo sušení rastliny. Mladé listy žihľavy sa dajú odtrhnúť a hneď zjesť len po preliatí vriacou vodou alebo po rozdrvení medzi prstami (tým sa zničia chĺpky). Žihľavové listy majú jemnú chuť podobnú špenátu. Sú bohaté na vitamín C, A, K, B2, B5, železo, vápnik, horčík a fosfor. Žihľava má blahodarný vplyv na krvný tlak, alergie a imunitu. Žihľava sa dá tiež použiť na prípravu polievok, omáčok, nátierok alebo nápojov.
Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis)
Sedmokráska je drobná rastlinka s bielymi a žltými kvetmi, ktorá rastie na trávnikoch a lúkach. Jej kvety sú jedlé a majú sladkastú chuť. Môžu sa pridať do šalátov, jogurtov, dezertov alebo sa dajú použiť ako dekorácia jedál. Sedmokráska má protizápalové, hojivé a antiseptické účinky. Pomáha pri prechladnutí, kašli, bolestiach hlavy a svalov. Z kvetov sa dá pripraviť čaj alebo sirup.
Čakanka obyčajná (Cichorium intybus)
Čakanka obyčajná je rastlina s modrými kvetmi, ktorá rastie na okrajoch ciest a polí. Jej koreň sa používa ako náhrada kávy alebo ako liečivý čaj. Koreň čakanky podporuje trávenie, pečeň a žlčník. Má tiež močopudné a prečisťujúce účinky. Mladé listy čakanky sa dajú jesť čerstvé alebo uvarené. Majú horkastú chuť, ktorá sa zmierňuje po namočení do vody. Listy čakanky obsahujú veľa vitamínu C, A, B1, B2, železa a vápnika. Kvety čakanky sú tiež jedlé a majú sladkú chuť. Môžu sa pridať do šalátov, dezertov alebo sa použiť ako okrasa jedál.
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)
Ľubovník bodkovaný je rastlina s žltými kvetmi, ktorá rastie na suchých lúkach a pasienkoch. Je známa svojimi liečivými účinkami na nervovú sústavu, depresiu a úzkosť. Z kvetov sa dá pripraviť olejový macerát alebo tinktúra, ktoré sa používajú na liečbu popálenín, rán, ekzémov a iných kožných problémov. Kvet ľubovníka obsahuje červený olej, ktorý sa niekedy používal ako domáci liek na zápal priedušiek a prechladnutie hrudníka. Jedlé sú aj listy a stonky ľubovníka, ktoré majú bylinkovú chuť. Môžu sa pridať do šalátov alebo polievok.
Zverina (Oxalis acetosella)
Zverina je rastlina s bielymi kvetmi s ružovým nádychom, ktorá rastie v lesoch a na vlhkých miestach. Jej listy majú tvar srdca a sú veľmi kyslé. Preto sa zverina nazýva aj lesný citrón. Listy zveriny sa dajú jesť čerstvé alebo sušené. Používajú sa na dochutenie šalátov, polievok, omáčok alebo nápojov. Listy zveriny obsahujú kyselinu šťavelovú, ktorá im dodáva osviežujúcu chuť. Kyselina šťavelová je však tiež nebezpečná v príliš veľkom množstve, pretože sa viaže na vápnik a spôsobuje tvorbu kamienkov v obličkách. Preto sa odporúča konzumovať zverinu len občas a v malom množstve. Zverina sa dá použiť na prípravu šalátov, polievok, omáčok alebo nápojov.
Medvedí cesnak (Allium ursinum)
Medvedí cesnak je rastlina s bielymi hviezdicovitými kvetmi, ktorá rastie v tienistých lesoch a na vlhkých miestach. Jej listy a kvety majú silnú cesnakovú arómu a chuť. Medvedí cesnak je bohatý na vitamín C, A, B1, B2, železo a síru. Má antibakteriálne, antiseptické a protiplesňové účinky. Pomáha pri prechladnutí, kašli, zápale hrdla a pľúc. Dá sa jesť čerstvý alebo sušený. Používa sa na prípravu šalátov, polievok, omáčok, nátierok alebo pesta.
Nezabudnite, že nie všetky rastliny sú jedlé
V tomto článku sme si predstavili niekoľko rastlín, ktoré sa dajú odtrhnúť a rovno dať do úst a zjesť. Tieto rastliny sú nielen jedlé, ale aj zdravé a chutné. Niektoré z nich sú aj liečivé a môžu pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch.
Pri zbieraní rastlín je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:
- Zbierať len tie rastliny, ktoré poznáme a vieme ich rozlíšiť od podobných jedovatých druhov.
- Zbierať len čerstvé a nepoškodené rastliny z čistého prostredia, ďaleko od ciest a priemyselných zón.
- Zbierať len primerané množstvo rastlín, aby sme neohrozili ich populáciu a biodiverzitu.
- Zbierať len tie časti rastlín, ktoré sú jedlé a bezpečné. Niektoré rastliny môžu mať jedlé len listy alebo kvety, iné môžu mať jedovaté korene alebo semená.
- Zbierať len tie rastliny, ktoré sú vhodné pre naše zdravie a stravovanie. Niektoré rastliny môžu obsahovať látky, ktoré sú alergénne alebo nevhodné pre ľudí s určitými ochoreniami alebo diétami.
Ak budeme dodržiavať tieto pravidlá, môžeme si užiť bohatstvo prírody a ochutnať jej plody. Prajeme vám dobrú chuť!
Obrázky: Wikipédia, Expost.sk