Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský záliv, ktorý je spojený s Stredozemným morom cez Suezský prieplav, a Akabský záliv, ktorý je obklopený Sinajským polostrovom a Arábiou. Červené more je približne 2 250 km dlhé a 355 km široké. Jeho najväčšia hĺbka je 3 040 m v Suakinskej priekope.
Fauna a flóra Červeného mora
Červené more je známe svojou bohatou a rozmanitou podmorskou faunou a flórou. Je domovom viac ako 1 000 druhov bezstavovcov a 200 druhov mäkkých a tvrdých korálov. Je to tiež jedno z najsevernejších tropických morí na svete, ktoré má teplú a slanú vodu po celý rok. Jeho priemerná teplota povrchu je okolo 26°C na severe a okolo 30°C na juhu. Červené more je tiež dôležitou dopravnou cestou medzi Európou a Áziou.
Ako vznikol názov Červené more?
Názov Červené more má niekoľko teórií o jeho pôvode. Jedna z nich hovorí, že je to kvôli sezónnym kvetom červenej riasy Trichodesmium erythraeum, ktorá dáva moru červenkastú farbu. Tento názov je priamym prekladom gréckeho názvu Erythra Thalassa. Iní vedci si myslia, že niektoré ázijské jazyky používali farebné slová na označenie svetových strán, kde červená znamenala juh, tak ako Čierne more znamenalo sever. Červené more sa tiež spomína v biblickej histórii o Izraelitoch, ktorí zázračne prešli cez Červené more. Grécky preklad knihy Exodus z hebrejčiny použil názov Erythra Thalassa (Červené more) namiesto Yam Suph (Trstinové more).
Zaujímavosti o Červenom mori
- Červené more je najsevernejšie tropické more na svete.
- Červené more má tento názov preto, lebo niekedy vyzerá červeno kvôli riasam Trichodesmium erythraeum, ktoré sa v ňom vyskytujú.
- Červené more je domovom asi 44 druhov žralokov a asi 1 200 druhov rýb.
- Červené more je dôležitou dopravnou cestou medzi Európou a Áziou.
- Červené more je plné zaujímavých vrakov lodí, niektoré z nich sa potopili už počas druhej svetovej vojny.
- Červené more sa spomína aj v Biblii, ako Mojžiš zázračne rozdelil vody, aby pomohol Izraelitom uniknúť z egyptského otroctva.
- Červené more je jedným zo štyroch morí na svete, ktoré majú názvy podľa farieb. Ďalšie z nich sú Žlté more, Biele more a Čierne more.
- Červené more je jedným z najslanejších morí na svete, čo je spôsobené vysokou teplotou a odparovaním vody.
- Červená more má aj liečivé účinky, pretože jeho minerály, soľ a čierny piesok môžu pomôcť pri krvnom obehu a bolestiach kĺbov.
- V Červenom mori sa stále tvoria nové ostrovy, napríklad v Zubairskom súostroví na začiatku minulého desaťročia.
- Červené more je aj domovom najsevernejšieho korálového útesu na svete.
- Červené more má mnoho potápačských lokalít, ako napríklad Daedalus Reef, Elphinstone Reef a Rocky Island.
- Červené more bolo svedkom mnohých historických udalostí, ako napríklad francúzskeho pokusu o dobytie Egypta cez Červené more, ktorý zlyhal.
- Červené more je jedným z najstarších morí na svete, ktoré vzniklo pred asi 25 miliónmi rokov.
- Červené more je aj miestom, kde sa nachádza najväčší sopečný ostrov na svete – Hannish Al-Kubra.