Je vajce ešte dobré?
Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie s vajíčkami.
Prečo musí byť vajce čerstvé?
Čerstvosť vajec je rozhodujúca nielen pre najlepšiu chuť a textúru, ale aj pre bezpečnosť. Ako vajíčko starne, jeho kvalita a bezpečnosť pre naše zdravie, môže klesať v dôsledku postupného rozpadu jeho ochranných štruktúr. Čerstvosť vajíčka hrá kľúčovú úlohu pri určovaní jeho vhodnosti pre rôzne kulinárske použitia, od pečenia a varenia až po varenie a vyprážanie.
Ako zistím, či je vajce dobré?
Rozpoznať rozdiel medzi čerstvým vajcom a starším vajíčkom môže byť problém, ale pomôcť vám môže niekoľko metód. Tu je niekoľko rád, ktoré treba zvážiť:
Vzhľad škrupiny
Čerstvé vajce sa zvyčajne môže pochváliť čistou, hladkou škrupinou bez viditeľných prasklín alebo škvŕn. Vyhnite sa vajciam so špinavými alebo zafarbenými škrupinami, pretože by mohli mať narušenú ochrannú vrstvu.
Veľkosť vzduchovej bubliny
Vajcia časom strácajú vlhkosť a vzduch vstupuje cez škrupinu, čím sa vytvára vzduchová bublina. Čím väčšia je vzduchová bublina vo vajci, tým je vajíčko staršie. Jemne potraste vajíčkom pri uchu – väčšia vzduchová komôrka vydá zreteľný zvuk žblnkania.
Test s vodou a vajíčkom (plavákový test)
Naplňte misku vodou a jemne do nej vložte vajíčko. Čerstvé vajcia majú tendenciu ležať vodorovne na dne, zatiaľ čo o niečo staršie vajcia stoja vzpriamene alebo naklonené. Vajíčko, ktoré vypláva na povrch, je pravdepodobne príliš staré a malo by sa zlikvidovať.
Určenie veku vajec
Rozlúštiť záhadu veku vajíčka si vyžaduje trochu investigatívnej práce. Vajcia sú zvyčajne označené dátumom „predaja“ alebo „minimálnej trvanlivosti“, ale pre presnejší odhad zvážte tieto metódy:
Dátum balenia
Niektoré kartóny obsahujú juliánsky dátum, čo je trojmiestne číslo označujúce deň v roku, kedy boli vajcia zabalené. Odčítajte toto číslo od 365, aby ste odhadli počet dní od balenia. Dátum predaja vám nepovie, či sú vaše vajcia zhnité, ale dá vám predstavu o tom, aké staré sú vaše vajcia.
Presvecovanie vajíčka
Táto tradičná metóda spočíva v prežiarení jasného svetla cez vajíčko v tmavej miestnosti. Veľkosť vzduchovej bunky, pohyb žĺtka a ďalšie vizuálne podnety môžu poskytnúť pohľad na vek vajíčka.
Hodnotenie čerstvosti
Okrem určenia veku vajíčka je rovnako dôležitá aj jeho čerstvosť. Ak chcete zistiť, či je vajce dostatočne čerstvé na konzumáciu:
Test prasknutia
Rozbitím vajca otvorte na rovný povrch. Čerstvé vajce bude mať kompaktný, dobre definovaný vaječný bielok, ktorý sa nadmerne neroztečie. Žĺtok by mal byť zaoblený a dobre vycentrovaný.
Ak vajce rozbijete a vytečie z neho biely sliz, je veľká šanca, že je zhnité. Čerstvé vajcia budú mať mliečne alebo číre bielka a žiarivo žltý alebo oranžový žĺtok. Ak je vajce zhnité, bielka budú riedke a vodnaté alebo môžu vyzerať ružovo a žĺtok sa rozleje po stole.
Kontrola zápachu
Čerstvé vajcia majú zvyčajne veľmi jemný alebo žiadny zápach. Silný, nepríjemný zápach naznačuje znehodnotenie. Ak rozbijete vajíčko a všimnete si, že má tento nepríjemný zápach alebo vyzerá nezvyčajne, okamžite ho vyhoďte.
Test varenia
Ak si stále nie ste istí, uvarte vajíčko. Čerstvé vajcia si počas varenia zachovajú svoj tvar a štruktúru, zatiaľ čo staršie vajcia sa môžu na panvici viac rozliať.
Tipy, triky a zaujímavé fakty o vajciach
- Na skladovaní záleží: Vajcia skladujte v ich pôvodnej škatuli na poličke chladničky, nie vo dverách. Teplota je konzistentnejšia, znižuje stratu vlhkosti a rast vzduchových buniek.
- Ochranný povlak vajec: Vajcia pred uskladnením neumývajte, pretože to môže odstrániť ich ochranný povlak a tým skrátite ich životnosť. Ak máte čerstvo znesené vajíčka, ktoré sú zašpinené, použite suchú handričku alebo kefku na očistenie- bez vody.
- Týždňové vajíčka: Na varenie sú vhodné týždňové vajíčka. Úplne čerstvé vajíčka sa môžu ťažšie šúpať.
- Pridajte soľ: by ste zabránili prasknutiu vajec pri varení, pridajte do vody soľ alebo ocot.
- Delenie bielka od žĺtka: Na oddelenie žĺtkov od bielkov môžete použiť plastovú fľašu s malým otvorom.
- Miešané vajcia: Ak chcete pripraviť dokonalé miešané vajcia, varte ich na miernom ohni a neustále miešajte.
- Znáškovosť sliepok: Priemerná sliepka znesie ročne asi 300-325 vajec, závisí od plemena.
- Obsah vitamínov: Vajcia sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov D a B12 a minerálov, ako je železo a zinok.
- Farba škrupiny: Farba vaječnej škrupiny (biela, hnedá alebo dokonca modrá alebo zelená) neovplyvňuje čerstvosť ani chuť. Je to určené plemenom kurčaťa. Čerstvo znesené vajcia sú matné, lesklé vajcia môžu byť problém
- Kurčatá a strava: Strava kurčiat ovplyvňuje nutričný obsah vajec. Kurčatá, ktoré jedia pestrú stravu, produkujú vajcia s bohatšou farbou a chuťou.
- Vaječná výživa: Vajcia sú nutričnou elektrárňou, bohatou na bielkoviny, vitamíny a minerály. Poskytujú základné živiny, ako je cholín, ktorý je dôležitý pre zdravie mozgu.
Zhrnutie k slepačím vajíčkam
Vedieť, ako určiť, či je vajce dobré alebo zlé, aké je staré a úroveň jeho čerstvosti, vám môže pomôcť vyhnúť sa otrave jedlom a zabezpečiť, aby vaše jedlá chutili čo najlepšie. Dodržiavaním týchto tipov a trikov na varenie s vajíčkami si môžete pripraviť chutné jedlá, ktoré budú chutiť každému.