Vo svete rastlín existuje mnoho výnimočných druhov, no len málo z nich vzbudzuje takú fascináciu a rešpekt ako Amorphophallus titanum, známy aj pod menom „titan arum“ alebo „mŕtvolný kvet“.
V bratislavskej botanickej záhrade kvitol výnimočný Amorphophallus Titanum, známy aj ako zmijovec obrovský. Ide o ohrozený druh rastliny s najväčším nedeleným súkvetím pochádzajúcim z dažďových pralesov Sumatry v Indonézií.
Ohrozený druh rastliny v botanických záhradách
Amorphophallus titanum je veľmi vzácna a je ohrozená v dôsledku odlesňovania a straty prirodzeného prostredia v Indonézii. Z tohto dôvodu sa stala obľúbenou medzi botanickými záhradami po celom svete, kde sa odborníci snažia zabezpečiť jej prežitie. Keď táto rastlina zakvitne v zajatí, stáva sa z toho veľká udalosť, ktorá pritiahne tisíce návštevníkov.
Amorphophallus Titanum kvitol v Bratislave
Kvitnutie rastliny sa udialo po prvý krát na Slovensku práve v dňoch 6. až 7. augusta 2024. Na jej kvet sa prišli pozrieť tisíce Slovákov, z ktorých mnohí čakali aj jednu hodinu, len aby videli na vlastné oči túto výnimočnú udalosť.
Kvitnutie najväčšieho kvetu Amorphophallus Titanum
Výnimočnosť kvetu je práve v tom, že kvitne iba raz za 6 až 10 rokov. Doba kvitnutia je iba 12 až 24 hodín. Môže dosahovať výšku 3 metrov.
Ide o exotickú rastlinu, ktorá uvoľňuje silný mrtvolný zápach, čo mu vynieslo prezývku „mŕtvolný kvet“. Mnohým pripomína zápach zhnitého mäsa. Práve tento druh zápachu láka rôzne muchy, ktoré kvet svojími náletmi opeľujú.
Chemické zloženie zápachu Amorphophallus Titanum
Hlavnou zložkou zápachu je dimetyl trisulfid, ktorý má sírový zápach.
Životnosť a teplota Amorphophallus titanum
Životnosť rastliny je 30 až 40 rokov a počas kvitnutia môže kveto produkovať teplotu aj 37 stupňov Celzia. (článok pokračuje pod obrázkom…)
Čeľaď
Araceae, rovnako ako populárne izbové rastliny ako filodendrony a kala.
Štruktúra kvetu
Kvet pozostáva z vnútorného kvetného klasu (spadix) obklopeného okvetným lístkom (spathe).
Neobyčajný životný cyklus rastliny
Rastlina začína svoj život ako veľká podzemná hľuza, ktorá môže vážiť až 100 kilogramov. Počas niekoľkých rokov hľuza zhromažďuje energiu, aby mohla vyprodukovať svoj gigantický kvet. Keď sa kvet otvorí a odumrie, hľuza prechádza do vegetatívnej fázy, v ktorej vyprodukuje veľký list, ktorý môže dosiahnuť výšku aj 6 metrov a šírku 5 metrov. Tento list funguje ako solárny panel, ktorý zhromažďuje energiu na ďalší kvitnúci cyklus.
Amorphophallus titanum je príkladom neuveriteľnej diverzity a zloženia prírody. Je to rastlina, ktorá nás núti zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, aké úžasné a niekedy až bizarné rastliny obývajú našu planétu. Hoci jej vôňa nemusí byť príjemná, jej príbeh a prítomnosť rozhodne stojí za pozornosť. Pre mnohých je to symbol pretrvávajúcej sily prírody a pripomienka toho, aké dôležité je chrániť vzácne a unikátne druhy, ktoré robia našu Zem výnimočnou.