Berie moje dieťa alebo kamarát drogy?
Býva ťažké rozoznať, či niekto z vašich priateľov alebo rodinky berie drogy. Poznať príznaky vám pomôže identifikovať problém a podniknúť kroky. V tomto článku sa pozrieme na varovné príznaky užívania drog a na to, čo môžete robiť, ak máte podozrenie, že niekto z vašich blízkych užíva drogy
Príznaky užívania drog
Už niekoľko varovných signálov môže naznačovať, že vaše dieťa alebo váš kamarát užíva drogy. Príznaky môžu byť nasledovné:
- zmena v správaní
- fyzické zmeny
- zmeny v spánkovom režime
- slabý výkon v škole
- slabý výkon v práci
- finančné problémy
Ak sa zameriate na tieto príznaky a začnete ich u vašich známych, či príbuzných pozorovať, zbystrite pozornosť.
Rozhovor bez odsudzovania a výčitiek
Je potrebné sa začať rozprávať, ale musíte vedieť ako. Výčitky a odsudzovanie za užívanie drog by mohli situáciu zhoršiť. Snažte sa pochopiť človeka, ktorý je od drog závislý. Snažte sa konverzáciu smerovať pozitívne k životu bez drog. Venujte sa dotyčnému človeku a trávte s ním viac času, aby sa necítil sám. Ak vám človek závislý od drog začne viac dôverovať, môžete sa s ním rozprávať o možnostiach, ktoré má, aby sa z toho dostal. Ak niekomu poviete: „Daj sa liečiť!“, obvykle to nefunguje, nakoľko môže nasledovať reakcia: „Ty sa daj liečiť!“. Najlepšiou cestou je pochopenie a vedieť počúvať toho druhého. Snažiť sa byť empatický.
Kde hľadať pomoc, ak je niekto drogovo závislý?
Prvé miesto, kam sa môžete obrátiť je web Centrum pre liečbu drogových závislostí. Na webe sa dozviete všetky potrebné informácie a nájdete tam aj kontakty, ktoré môžete využiť.
Je veľmi vhodné, aby ste drogovo závislých podporili v ich rozhodnutí, ísť do Centra pre liečbu drogových závislostí a išli tam s nimi aspoň prvý krát, stáli pri nich a boli im oporou.
Ak má dieťa pod 18 rokov a berie drogy
Využite drogové testy, kľudne aj tie z lekárne a šup s ním na Hraničnú 2 a následne pri pozitívnych testoch odviezť na liečenie.
Každý sme si strojcom svojho šťastia
Môžeme si myslieť, že rozhodnutie dať plnoletého človeka do Centra pre drogovo závislých môže byť jednoduché a že niekoho môžeme prinútiť ísť sa liečiť. Nie je tomu tak. Ak človek dovŕšil 18 rokov, má slobodnú vôľu a ak si život chce zničiť, zničí si ho. Na Slovensku nikoho neprinútite, aby sa liečil zo závislostí. Tento človek musí chcieť sám.
V tomto prípade vám môžeme poradiť nasledovne: Neplýtvajte svoju energiu na beznádejné prípady. Niekto tak možno jednoducho chce žiť. Odporúčame takýto prípade nechať tak a jednoducho si hľadať niekoho, kto vám nebude kaziť život. Nepotrebujete toxických ľudí vo svojom živote.
Skúsiť podporiť drogovo závislého človeka môžete, nič za to nedáte. Mnohé prípady sa riešia ambulantne a nie je potrebné nikde ležať. Ale berte to s nadhľadom. Ak on sám nechce, vy mu nepomôžete.
Vždy je dobré sa informovať na linkách dôvery na to určených, kde vám vedia poradiť ako postupovať v týchto situáciách.
ALE HLAVNE nezabúdajte na svoju psychickú pohodu, psychiater a psychológ vám môžu pomôcť pochopiť vašu situáciu a uľahčiť vám to.