Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť vaše prijatie na vysnívanú vysokú školu. Je dôležité, aby bol dobre štruktúrovaný, jasný a presvedčivý.
ROZDIEL: Motivačný list a štruktúrovaný životopis
Štrukturovaný životopis je predstavenie osobného profilu uchádzača, ktorý v bodoch opíše svoje schopnosti, skúsenosti a pod. Motivačný list je priestor pre uvedomelé prezentovanie a zdieľanie svojho duševného stavu. V motivačnom liste máte dostatočný priestor prejaviť nadšenie zo študijného programu alebo skvelej pracovnej príležitosti.
Ako napísať motivačný list?
V motivačnom liste je potrebné predstaviť svoju osobnosť, prejaviť nadšenie a motiváciu a dať najavo, že práve táto cesta, ktorú si volíte, je práve tá najlepšia k dosahovaniu Vašich dlhodobých cieľov.
Motivačný list je potrebné písať a prispôsobiť INDIVIDUÁLNE PRE KAŽDÚ JEDNU INŠTITÚCIU ALEBO pracovnú pozíciu, O KTORÚ MÁTE ZÁUJEM!
Presný vzor motivačného listu?
Šablóna pre motivačný list?
Nehľadajte presné vzory motivačného listu, v ktorom si iba prepíšete meno a priezvisko. Ktokoľvek totiž daný vzor motivačného listu napísal, nezdieľa s Vami identické prežívanie a vášeň pre dané zameranie!
Čo napísať do motivačného listu?
Motivačný list má o Vás prezradiť to najlepšie o Vašej osobnosti, no s pokorou! Nepreháňajte, ale taktiež sa nepodceňujte. Nájdite vhodnú mieru sebareflexie a profesionality. Predajte svoje kvality.
Zdravé sebavedomie, pokora, cieľavedomosť v motivačnom liste
Zo správne napísaného motivačného listu má ísť istota, zdravé sebavedomie a cieľavedomosť v danej oblasti. Z jeho dĺžkou to nepreháňajte. Je nutná vecnosť a presnosť, nežobrite o študijný program alebo pracovnú pozíciu! Ak vás neprijmú, nevadí, prijmite to, zapracujte na sebe a pri ďalšom pokuse im ukážete o koho prichádzajú!
Nežobrite o študijný program, ani o pracovnú pozíciu! Zachovajte si tvár a definitívne rozhodnutie prijmite s pokorou rešpektom, nech je akékoľvek.
Stále potrebujete nasmerovanie, ako napísať Váš najlepší motivačný list? Tu je presnejšia osnova, podľa ktorej môžete napísať Váš najlepší motivačný list:
Osnova: Motivačný list pre vysokú školu
Záhlavie
- Vaše meno
- Vaša adresa
- Telefónne číslo
Kontaktné údaje školy
- Názov vysokej školy a fakulty
- Adresa vysokej školy
- Meno osoby, ktorej je list adresovaný, príp. študijné oddelenie
Úvod motivačného listu
Úvod musí zaujať, nebuďte nudní!
- Oslovenie (napr. Vážený pán/pani/dekan/študijný referent/ alebo konkrétne meno).
- Predstavenie sa: Vaše meno a aktuálna situácia (napr. študent strednej školy, pracovná pozícia atď.).
- Krátke uvedenie dôvodu, prečo píšete tento list (prečo sa uchádzate o konkrétny študijný program).
Telo motivačného listu
- Prvý odsek: Prečo ste si vybrali túto univerzitu a práve tento študijný program
- Spomeňte konkrétne dôvody, prečo vás táto univerzita a program zaujímajú. Môžete uviesť, aké faktory vás ovplyvnili vo výbere (napr. prestíž univerzity, špecifický profesor, výskumné možnosti, uplatnenie v budúcnosti atď.)
- Uveďte relevantné vzdelanie a dosiahnuté výsledkyPopíšte svoje praktické skúsenosti a zručnosti, ktoré ste získali (napr. stáže, dobrovoľnícka práca, projekty, spolupráce).
- Spomeňte svoje osobné vlastnosti, ktoré vás robia vhodným kandidátom (napr. motivácia, schopnosť riešiť problémy, tímová práca)Uveďte svoje krátkodobé a hlavne dlhodobé ciele a ako vám ich tento študijný program pomôže dosiahnuť.
Zhrnutie motivačného listu
Záverečné zhrnutie motivačného listy by malo byť pozitívne, sebavedomé a presvedčivé.
- Zhrnutie hlavných bodov, ktoré ste spomenuli v texte.
- Zdôraznenie, prečo ste vhodný(á) uchádzač(ka) pre danú inštitúciu.
- Vyjadrenie nadšenia a očakávania ohľadom možného prijatia.
- Prejavenie vďačnosti aj za príležitosť napísať motivačný list.
- Poďakovanie za zváženie Vašej žiadosti.
- Výzva k ďalšiemu kontaktu (ak je to vhodné, uveďte, že ste otvorený pre ďalšie otázky alebo pohovor).
Záver a rozlúčenie v motivačnom liste
- Formálne rozlúčenie (napr. S pozdravom a úctou)
- Vaše meno a priezvisko
- (Voliteľné) Príloha: Životopis (ak je požadovaný)
Odporúčaný článok: Výhody a nevýhody zavedenia rovnošiat na školách