Každý človek starne a so starobou prichádzajú aj rôzne choroby. Zdravotné problémy sa nabaľujú a stávajú sa mnohokrát neriešiteľnými. Obzvlášť znepokojujúcim problémom je demencia. Už prvé príznaky demencie sú čitateľné a nemali by sme ich prehliadať. Čo by sme mali robiť, keď sa u rodiča rozvinie demencia?
Čo je demencia?
Demencia je ochorenie starších ľudí, ktoré vedie k postupnému, ale trvalému zníženiu funkcie mozgu. Medzi tieto funkcie bežne patria pamäť, úsudok, myslenie, správanie, vnímanie. Hoci je normálne a často sa očakáva, že napríklad starší ľudia sú viac zábudliví, obzvlášť horšie je to pri demencii – takej, že postihnutá osoba nemusí spoznať manžela alebo deti. Taktiež sa môžu stratiť vo vlastnom dome a už nepoznajú cestu na záchod. K týmto zmenám dochádza v dôsledku oslabenia a postupnej straty funkcií nervov mozgu s pribúdajúcim vekom. Najbežnejšia forma demencie (Alzheimer) je nezvratný stav, ktorý sa postupom času zhoršuje.
Problémy súvisiace s demenciou sú aj odmietanie jedla, agresivita, podráždenosť a zlý úsudok, to znamená: vychádzanie z domu vyzlečený, pomočovanie sa, a podobne.
Aké sú príznaky demencie?
- Strata pamäti: Toto je často prvým príznakom, ktorý si ľudia všimnú. Môže sa prejaviť ako zabúdanie na nedávne udalosti alebo informácie.
- Zmeny v správaní: Toto môže zahŕňať apatiu, úzkosť alebo agitáciu. Tieto zmeny môžu byť náhle alebo postupné.
- Problémy s komunikáciou: Pacienti môžu mať ťažkosti s hľadaním správnych slov alebo pochopením reči.
- Zmeny v osobnosti, v myslení a úsudku: Tieto zmeny môžu viesť k neschopnosti plánovať alebo rozhodovať. Môže to byť zvlášť nápadné pri riešení problémov alebo pri vykonávaní komplexných úloh
- Strata schopnosti vykonávať bežné činnosti: Toto môže zahŕňať problémy s osobnou hygienou, varením, nakupovaním alebo riadením.
Čo robiť, ak sa objavia príznaky demencie?
Najväčší záujem príbuzných je o získanie lieku proti demencii, aby sa všetko vrátilo do normálu. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov, keď sa demencia objaví, je nezvratná a nedá sa vyliečiť. Správnymi a včasnými krokmi sa to však dá zvládnuť a spríjemniť.
Mnohostranná povaha problémov, ktorým čelia jednotlivci s demenciou (a ich rodiny), si na dosiahnutie najlepších výsledkov vyžaduje multidisciplinárny prístup. Zainteresovaní špecialisti môžu zahŕňať psychiatrov alebo lekárov, ktorí sa špecializujú na starostlivosť o starších ľudí (geriatria), sestry, sociálni pracovníci, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, rodinní lekári, sociálne služby, atď. Členovia rodiny sú tiež dôležitou súčasťou sociálnej podpory a základnej starostlivosti o chorého člena rodiny. Mnohí členovia rodiny nemusia mať pochopenie pre demenciu, pretože nevedia, že začala, preto je potrebné všímať si rôzne zmeny v správaní rodičov.
Kde sa starať o pacienta s demenciou?
Vo väčšine prípadov je starostlivosť najlepšie poskytovaná v pohodlí domova, kde je osoba trpiaca demenciou obklopená svojimi blízkymi a rodinou. V závažných prípadoch, kde je neustály dohľad a správanie naozaj problematické, môže byť potrebné zvážiť opatrovateľské domy pre seniorov. Príznaky demencie netreba brať na ľahkú váhu, starostlivosť o člena rodiny je nutná skôr, než dôjde k nejakému potenciálnemu úrazu alebo nehode.
Aj keď to môže pre mnohých znieť necitlivo v dôsledku nášho kultúrneho zmyslu pre zodpovednosť, môže to byť jediná realizovateľná možnosť, keď je pacient s demenciou nepokojný, agresívny, odmieta lieky alebo jedlo a takmer neustále vyžaduje lekársku pomoc. O to zložitejšie je to v prípadoch, kedy má chorý pacient, trpiaci demenciou, ešte aj cukrovku alebo zvýšený krvný tlak- čo si vyžaduje nielen denné užívanie liekov, ale aj sledovanie krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Opatrovateľské domy zamestnávajú kvalifikované a certifikované zdravotné sestry, aby poskytovali rozsiahlu a nepretržitú starostlivosť, ktorá zahŕňa pomoc pri každodenných činnostiach, ako je kúpanie, obliekanie, jedenie, cvičenie, rekreácia pod dohľadom. Okrem toho poskytujú aj lekársku ošetrovateľskú starostlivosť, ako aj zabezpečenie liekov. V prípade potreby je k dispozícii aj lekár. Nie všetky rodiny sú schopné pokryť túto škálu opatrení, aby zabezpečili najlepšie pohodlie pre rodiča trpiaceho demenciou.
Starajte sa aj o seba
Členovia rodiny, ktorí sa starajú o svojich zostarnutých blízkych členov rodiny s demenciou, musia zároveň zabezpečiť, že na staranie sa o chorého človeka nebudú sami. Je potrebné si aj od človeka s demenciou oddýchnuť, aby sa opatrovateľ vyhol vyčerpaniu, depresiám a úplnému vyyhoreniu. Ak nie sú k dispozícií iní členovia rodiny, ktorí by boli schopní pomôcť so staraním sa o človeka s demenciou, vtedy je vhodné skutočne sa zamyslieť nad domovom pre seniorov.
Starostlivosť o starých rodičov alebo blízkych s demenciou je náročná. Vyžaduje si 24-hodinový dohľad a podporu, každý deň v týždni, celé mesiace a roky. Všetci si prajeme byť zdraví a spokojne zostarli, no tieto výzvy, ktoré so starobou prichádzajú, musíme brať na vedomie.
Zaujíma vás, čo je cholesterol?
ZDROJ: MSN, redakcia